۱۳۸۶ اسفند ۶, دوشنبه

بغداد خواستار خروج نيروهاي تركيه از خاك عراق شدبه گزارش آژانس خبری تفتان به نقل از بی بی سی تركيه اعلام كرد يكي از بالگردهاي آن كه در حمله به شورشيان كرد در شمال عراق شركت داشت نزديك مرز دو كشور سرنگون شد.

تركيه اعلام كرد علت اين حادثه معلوم نيست. شورشيان حزب كارگران كردستان (پ‌ك‌ك) پيشتر ادعا كرده بودند يك بالگرد تركيه را سرنگون كرده‌اند.

در اين حال عراق با صدور اعلاميه‌اي از تركيه خواست نيروهاي خود را خارج كند و درباره مساله پ‌ك‌ك به گفتگو بپردازد.امريكا نيز از تركيه خواست مدت عمليات نظامي خود را تا حد امكان كوتاه كند.تركيه پس از متهم كردن دولت عراق به قصور در جلوگيري از تبديل منطقه به پايگاه امن پ‌ك‌ك، پنجشنبه شب نيروهاي خود را در داخل مرز عراق به مبارزه با شورشيان فرستاد.از سال 1984 كه پ‌ك‌ك مبارزه خود را براي ايجاد سرزميني كردنشين در شرق تركيه آغاز كرد. پيش از 30 هزار نفر كشته شده‌اند.امريكا، اتحاديه اروپا و تركيه، پ‌ك‌ك را سازماني تروريستي مي‌دانند.تركيه اعلام كرد طي سه روز درگيري اخير با نيروهاي پ‌ك‌ك 112 عضو آن را كشته و 15 نفر از سربازان تركيه نيز كشته شده‌اند.پ‌ك‌ك ادعا كرد 47 سرباز تركيه را كشته است

هیچ نظری موجود نیست: